Data wpisu: 07.03.2018

Biznes ze wspólnikiem: zalety i wady

Z jednego z naszych artykułów wiesz już, gdzie szukać wspólnika do prowadzenia firmy. Zanim jednak przejdziesz do tego etapu, radzimy dobrze się nad tym zastanowić. Wspólnik może być dużym wsparciem, ale też balastem. Wiele zależy od tego, na kogo trafisz i czy wasze cele rzeczywiście będą wspólne. Tym razem wskażemy Ci najważniejsze zalety i wady prowadzenia biznesu ze wspólnikiem.

Argumenty za tym, by działać ze wspólnikiem

Wspólnik to osoba, która dzieli z Tobą odpowiedzialność za biznes. Rodzaj tej odpowiedzialności zależy od formy współpracy. Możecie wzajemnie troszczyć się o płynność finansową, zobowiązania, kierunek rozwoju firmy lub tylko budowę jej marki. Wszystko zależy od ustaleń między wami oraz od tego, czy zawiązaliście spółkę czy tylko macie układ partnerski (czyli z formalnego punktu widzenia działacie niezależnie od siebie).

Mając wspólnika na pewno możesz się poczuć nieco pewniej. Jest to szczególnie korzystne w przypadku osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie i nie mają większego pojęcia o pozyskiwaniu klientów, inwestycjach i budowaniu marki. Dwie osoby wzajemnie się motywują, wnoszą własne pomysły, bo zależy im dokładnie na tym samym: sukcesie biznesowym.

Prowadzenie firmy ze wspólnikiem to także rozłożenie obowiązków na dwie osoby. Nie musisz o wszystko troszczyć się sam. Możecie się podzielić zadaniami, np. Ty odpowiadasz za marketing, a wspólnik za pozyskanie finansowania i kwestie kadrowe. Maleje zatem ryzyko wypalenia i skrajnego zmęczenia.

Warto wiedzieć, że zakładając np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, osiągasz konkretną korzyść. Otóż ani Ty, ani Twój wspólnik, nie odpowiadacie za zobowiązania spółki własnymi majątkami, a jedynie kapitałem zakładowym. Daje to poczucie bezpieczeństwa i ośmiela do prowadzenia bardziej ambitnej polityki biznesowej.

Niezaprzeczalnym atutem prowadzenia biznesu ze wspólnikiem są kwestie wizerunkowe. Klienci mają o wiele większe zaufanie do firm działających pod szyldem spółki lub grupy występującej pod wspólną, silną marką. Takie podmioty kojarzą się z prestiżem, sukcesem biznesowym, bardzo wysoką jakością usług. Znacznie lepiej brzmi przecież „Grupa Faluto” niż po prostu „Firma Faluto”.

„Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki”

To popularne powiedzenie nie wzięło się z sufitu i jest w nim sporo racji. Dla wielu osób pierwszym problemem mogą być formalności związane z założeniem spółki, a także konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w której wspólnicy działają wyłącznie na zasadzie partnerstwa (np. w ramach jednej grupy).

Dużym minusem posiadania wspólnika jest konieczność konsultowania z nim wszystkich ruchów, które mają wpływ na funkcjonowanie biznesu. Jeśli wspólnicy nie mogą osiągnąć porozumienia w jakiejś kluczowej sprawie, może to nawet sparaliżować działalność firmy i doprowadzić do poważnego konfliktu.

Prowadzenie biznesu ze wspólnikiem zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem. Możesz je zminimalizować wybierając osobę, którą dobrze znasz, ale w interesach trudno jest obdarzyć kogoś 100% zaufaniem. Musisz się liczyć z tym, że wspólnik popełni jakiś błąd (świadomie lub nie), wykaże się niekompetencją czy zadziała na niekorzyść waszego interesu. Konsekwencje zawsze poniosą obie strony współpracy – może to być np. utrata klientów czy zniszczenie renomy marki.

Prowadzenie biznesu ze wspólnikiem jest zatem bardzo ciekawą opcją. Polecamy ją wszystkim, którzy lepiej czują się w pracy zespołowej, potrzebują kapitału oraz wsparcia ze strony bardziej doświadczonego przedsiębiorcy. Trzeba jednak pamiętać o minusach – dla jednych pomijalnych, dla drugich mogących mieć fundamentalne znaczenie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry