Data wpisu: 04.10.2018

Chcesz otrzymać kredyt na rozwój firmy? Zacznij od stworzenia biznesplanu

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z inwestycjami. Bez nich nie masz co marzyć o rzuceniu wyzwania konkurencji. Jeśli Twoje plany inwestycyjne są bardzo ambitne, będziesz potrzebować sporej gotówki, którą niekoniecznie posiadasz. W takiej sytuacji z pomocą chętnie przyjdzie Ci bank. Warunkiem udzielenia kredytu na rozwój firmy jest jednak przedstawienie wiarygodnego biznesplanu. Jak stworzyć dokument spełniający kryteria banku? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Nie masz biznesplanu? Nie marnuj swojego czasu

Banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytów przedsiębiorcom, zwłaszcza tym, którzy nie mają klarownego pomysłu na rozwijanie biznesu. Żadna prywatna instytucja nie podejmie ryzyka sfinansowania projektu, o którym nic nie wie. Dlatego chcąc złożyć wniosek kredytowy, od razu dołącz do niego biznesplan. W przeciwnym razie tylko zmarnujesz czas.

Z punktu widzenia banku najważniejsze jest to, aby biznesplan odpowiadał na kluczowe pytania, czyli:

  • Jaki jest cel inwestycji?
  • Jakie będą korzyści dla przedsiębiorstwa z inwestycji?
  • Jak przedsiębiorca ma zamiar osiągnąć przedstawiony plan?
  • Co, w ocenie przedsiębiorcy, pozwala sądzić, że plan się powiedzie?

Jak widzisz są to fundamentalne kwestie, nad którymi musisz się dobrze zastanowić. Ogólniki na pewno nie wystarczą. Bank chce wiedzieć, czy Twój projekt ma ręce i nogi, bo od jego powodzenia zależy to, czy będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązanie wraz z odsetkami. Nie ma tutaj mowy o przesadnym ryzyku – w końcu bank jest instytucją powołaną do zarabiania pieniędzy, a nie ich marnotrawienia.

Tworzymy biznesplan dla banku krok po kroku

Punktem wyjścia do stworzenia biznesplanu jest przeprowadzenie dokładnej analizy swojego biznesu. W dokumencie musisz przedstawić swoją firmę, jej misję i wartości, strukturę oraz rynkowy staż i zdobyte już doświadczenie. Bank zainteresują zrealizowane projekty, lista kluczowych kontrahentów oraz sukcesy, którymi możesz się pochwalić.

Bardzo ważnym elementem biznesplanu jest określenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Musisz wymienić wszystkie zobowiązania, jakie na Tobie ciążą. Określ składniki majątku firmy, dołącz także sprawozdania finansowe, umowy kredytowe czy leasingowe, jak również zeznanie podatkowe za ostatni rok.

Kolejnym krokiem jest dokładne określenie grupy docelowej. Bank chce wiedzieć, czy istnieje zapotrzebowanie na Twój produkt lub usługę, bo tylko to daje nadzieję na powodzenie przedsięwzięcia. Bardzo przydatne będą tutaj np. analizy rynkowe czy wyniki badań zleconych przez Twoje przedsiębiorstwo.

Następnie musisz szczegółowo przedstawić informacje na temat projektu, który bank ma sfinansować. Liczą się wszystkie drobiazgi, w tym dane na temat planowanej daty uruchomienia np. nowej linii produkcyjnej czy jej wydajności. Im więcej szczegółów podasz, tym większa szansa, że biznesplan zostanie zaakceptowany za pierwszym podejściem.

Tak przygotowany biznesplan zostanie drobiazgowo przeanalizowany przez bank, który określi m.in. wskaźniki ekonomiczne odpowiadające na pytanie: czy i w jakim czasie przedsięwzięcie stanie się rentowne.

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest więc wcale takie proste, w przeciwieństwie do chociażby kredytu obrotowego. Pamiętaj jednak, że procedury bankowe chronią nie tylko instytucję udzielającą kredytu, ale także przedsiębiorcę, który się o niego stara. Dzięki żmudnemu procesowi oceny wniosku można uniknąć sytuacji, gdy firma otrzymuje kredyt na abstrakcyjny projekt, a następnie popada w ogromne problemy finansowe.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry