Jak zorganizować pracę firmy w sezonie wakacyjnym?

Data wpisu: 28.08.2020

Wakacje są czasem, na który czeka co najmniej kilkanaście milionów pracujących Polaków. Wielu pracodawców jednak za nimi nie przepada, bo kojarzą sezon urlopowy wyłącznie z przestojami, problemami z terminową realizacją zamówień oraz piętrzącymi się zaległościami. Tak być oczywiście nie musi – wszystko jest kwestią sprawnej organizacji pracy firmy w sezonie wakacyjnym. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku. Przetestuj je w swoim przedsiębiorstwie i przekonaj się, że to działa.

Harmonogram urlopów

Jeśli tylko masz taką możliwość, to warto wprowadzić w firmie zasadę, że pracownicy mniej więcej do końca pierwszego kwartału muszą określić się ze swoimi planami urlopowymi. Wielu będzie kręcić nosem i się przeciwko temu buntować, ale uwierz, że nie ma lepszego sposobu na to, aby dobrze przygotować firmę do sezonu wakacyjnego.

Dzięki harmonogramowi będziesz z dużym wyprzedzeniem wiedzieć, jaka będzie moc produkcyjna Twojej firmy w lipcu i w sierpniu, co z kolei pozwoli przygotowywać rzetelne oferty z wiarygodnym terminem realizacji zleceń.

Synchronizacja ze stałymi klientami

Jeśli masz stałych klientów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby porozumieć się z nimi w kwestii realizowania zleceń w sezonie wakacyjnym. Poinformuj ich z odpowiednim wyprzedzeniem, że w danym okresie Twoja firma będzie mieć lekkie spowolnienie, dlatego czas dostarczenia produktu czy wykonania usługi może się wydłużyć. Wielu klientów prawdopodobnie zdecyduje się więc złożyć większe zamówienie „na zapas”, co jest bardzo korzystne dla Twojego biznesu (zyskasz środki na spokojne przetrwanie kanikuły).

Automatyzacja

To jasne, że nie da się zautomatyzować kluczowych sektorów działalności firmy w krótkim czasie. Wiążę się to ze sporymi kosztami, wymaga dokładnej analizy i wielomiesięcznych przygotowań. Docelowo jednak pomyśl o tym, co i jak można zautomatyzować, by nie narażać firmy na przestoje w okresie wakacyjnym. Przykładem mogą być tutaj wszelkie działania marketingowe czy chociażby obsługa magazynu i linii produkcyjnej.

Outsourcing

Outsourcing jest wręcz zbawieniem dla firm, które muszą poważnie kombinować nad zachowaniem ciągłości pracy w okresie wakacji. Jeśli z góry wiesz, że zabraknie Ci pracowników, to koniecznie poszukaj wsparcia na zewnątrz. W ramach outsourcingu można świadczyć najróżniejsze usługi dla biznesu, począwszy od księgowości, przez marketing, a skończywszy na logistyce (np. e-magazyny).

Autor wpisu: Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Wszystkie działy