Data wpisu: 21.01.2020

Kiedy NIE KORZYSTAĆ z doradztwa biznesowego?

Doradztwo biznesowe to coraz popularniejsza kategoria usług. Nic dziwnego: w Polsce sukcesywnie przybywa firm, a wiele z nich (jeśli nie większość) prędzej czy później wpada w najróżniejsze problemy. Właścicielom kończą się pomysły, spada motywacja, pojawiają się pierwsze oznaki wypalenia. Pomoc doradcy biznesowego może być tutaj nieoceniona, umożliwić wyprowadzenie firmy na prostą i uchronić ją przed bankructwem. Trzeba być jednak w 100% przekonanym, że chce się wysłuchać specjalisty i zastosować do jego wskazówek. W naszym poradniku, nieco przewrotnie, wymieniamy sytuacje, w których nie należy korzystać z doradztwa biznesowego.

Gdy masz złe podejście

Często jest tak, że przedsiębiorca wynajmuje doradcę biznesowego pod wpływem namowy kogoś z rodziny czy zaufanego pracownika. Może to być również reakcja na działania konkurencji: skoro oni korzystają z takiej pomocy, to może ja też powinienem? Wszystko to ma sens wyłącznie wtedy, gdy traktujesz doradztwo biznesowe poważnie i sam czujesz potrzebę uzyskania takiego wsparcia.

Jeśli zamiast tego z góry zakładasz, że „ten facet nie ma pojęcia o moim biznesie”, albo i tak zamierzasz robić wszystko po swojemu, to taka współpraca jest kompletnie pozbawiona sensu. Szkoda czasu. Zwracając się po pomoc do doradcy biznesowego musisz liczyć się z tym, że usłyszysz kilka gorzkich słów czy otworzysz oczy na problemy, których nie dostrzegałeś. Nie traktuj tego w formie ataku na Ciebie. Celem doradcy jest uporządkowanie spraw w Twojej firmie, bo tylko wtedy zyska zadowolonego klienta, który poleci go dalej.

Gdy nie wiesz, czego właściwie potrzebujesz

Jednym z pierwszych pytań, jakie usłyszysz z ust doradcy będzie: jaki jest cel przedsiębiorstwa? Do czego chcą Państwo dojść? Jaki jest kierunek rozwoju firmy? Jeśli nie będziesz w stanie odpowiedzieć rzeczowo, to cały proces doradztwa znacznie się wydłuży i istnieje ryzyko, że nie osiągniesz z tego tytułu żadnych długofalowych korzyści. Doradca uporządkuje kilka spraw, ale za kilka miesięcy znów zapanuje w nich bałagan.

To trochę tak, jakbyś poszedł do salonu samochodowego i powiedział: chcę kupić auto. Jeśli nie podasz żadnych szczegółów, nie określisz swoich oczekiwań, to sprzedawca nie będzie w stanie Ci pomóc.

Gdy nie jesteś przygotowany na drastyczne zmiany

Te są nieuniknione. Skoro w ogóle rozważasz skorzystanie z doradztwa biznesowego, to najwyraźniej w Twojej firmie nie wszystko działa idealnie, a wiele rzeczy z pewnością idzie źle. Nie oczekuj zatem, że doradca pogłaszcze Cię po głowie, pochwali, wystawi fakturę i będziesz dalej żyć w błogiej nieświadomości. Dobry doradca zawsze znajdzie obszary wymagające wprowadzenia poprawek, często drastycznych. Jeśli nie jesteś na to gotowy, nie potrafisz oddzielić emocji od biznesu, to taka współpraca nie przyniesie spodziewanych efektów.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry