Data wpisu: 22.08.2019

Korzyści z faktoringu, czyli dlaczego warto rozważyć wybór tego produktu finansowego?

Faktoring jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają przedsiębiorstwa ciężko doświadczone zatorami płatniczymi. Pisząc w dużym uproszczeniu: dzięki faktoringowi firma ma stały dostęp do gotówki, niezależnie od tego, czy otrzyma zapłatę od kontrahenta w terminie (lub czy w ogóle ją otrzyma). Nie ma oczywiście nic za darmo i banki (bo to głównie one oferują faktoring) sporo zarabiają na takiej formie wsparcia przedsiębiorców. W tym poradniku skupiamy się jednak na korzyściach i wymieniamy te, które powinny Cię przekonać do bliższego przyjrzenia się kwestii faktoringu.

Zachowanie płynności finansowej

To najważniejszy argument przemawiający za faktoringiem. W Polsce 9 na 10 firm doświadczyło zjawiska zatorów płatniczych, które jest bardzo niebezpieczne i w praktyce może położyć niejeden biznes. Nierzetelni kontrahenci są zmorą polskiej przedsiębiorczości i nic dziwnego, że pojawiło się praktyczne rozwiązanie tego problemu.

Dzięki faktoringowi otrzymasz pieniądze za wykonane zlecenie (mniejsze, ale zawsze) i będziesz mógł dalej finansować swój biznes, opłacić materiały i pracowników. Nieprzypadkowo z faktoringu najchętniej korzystają firmy działające w branżach, w których normą są wydłużone terminy płatności (np. budowlanka).

Lepszy wizerunek przedsiębiorstwa

Co ma faktoring do wizerunku? Nikt nie musi wiedzieć, że korzystasz z tej formy wsparcia. Każdy jednak zauważy, że Twoja firma na bieżąco reguluje swoje zobowiązania, a więc jest solidnym partnerem. Takie sytuacje wcale nie zdarzają się często, dlatego przedsiębiorstwa zachowujące płynność finansową uchodzą za wyjątkowo atrakcyjnych kontrahentów. Brak zaległości finansowych może być ważnym argumentem przy wyborze Twojej oferty złożonej np. w przetargu.

Lepsze warunki współpracy z kontrahentami

Ponieważ terminowe płatności wciąż są w naszym kraju raczej odchyłem od normy, firmy pieczołowicie dbające o to, aby na bieżąco rozliczać się ze swoimi kontrahentami mają mocną kartę przetargową w negocjacjach cenowych. Deklarując, że opłacisz fakturę w ciągu np. 7 dni, możesz uzyskać spory rabat czy nawiązać długofalową współpracę z atrakcyjnym partnerem biznesowym, ceniącym sobie rzetelnych kontrahentów.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Nie każdy wie, że faktoring nie jest kredytem – choć w wielu aspektach oba produkty są do siebie bliźniaczo podobne. Uzyskanie limitu faktoringowego nie obniża zatem zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, które w dalszym ciągu może starać się o kredyt inwestycyjny.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry