Data wpisu: 25.09.2018

Kredyt obrotowy: popularny sposób na pozyskanie kapitału dla firmy

Każdy biznes potrzebuje kapitału: nie ma co do tego wątpliwości. Sposobów na pozyskanie gotówki jest co najmniej kilka. Szczególnie aktywne na polu pozyskiwania klientów firmowych są banki, które udzielają różnego rodzaju kredytów na rozwój czy realizację konkretnej inwestycji. Jeśli natomiast potrzebujesz środków na bieżącą działalność firmy, to jesteś „skazany” na jeden produkt: kredyt obrotowy. W naszym artykule wyjaśniamy, czym on jest i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Czym właściwie jest kredyt obrotowy?

We wstępie zdradziliśmy już, że kredyt obrotowy jest specjalnym produktem oferowanym przez banki tym przedsiębiorcom, którzy szukają kapitału na sfinansowanie bieżącej działalności. Powody mogą być różne, jednak najczęściej w grę wchodzą problemy z zachowaniem płynności finansowej. Mogą być one spowodowane np. zatorami płatniczymi czy koniecznością zapłaty wysokiej kary umownej.

Kredyt obrotowy, co do zasady, nie jest udzielany na żaden konkretny cel. Oznacza to, że przedsiębiorca może go rozdysponować w dowolny sposób i np. opłacić z niego pensje, wynajem biura czy kupić niezbędne maszyny. Bank nie będzie w to wnikać. Są to środki, którymi można rozporządzać wedle własnego widzimisię.

Warto wiedzieć

W praktyce polskie firmy często zaciągają kredyty obrotowe, by spłacić stare zadłużenie, np. prywatne pożyczki na wysoki procent.

Jedyną sytuacją, w której bank narzuci przedsiębiorcy sposób wykorzystania kredytu obrotowego, jest udzielenie tzw. kredytu nieodnawialnego. Wówczas firma będzie musiała przedstawić w banku faktury za zakup np. urządzeń czy materiałów.

Na jaki okres można zaciągnąć kredyt obrotowy?

Zasada jest taka, że kredytów obrotowych udziela się na cały rok kalendarzowy, ale zwykle z opcją odnowienia na kolejne 12 miesięcy. Z tego też powodu wysokość przyznawanych środków jest niska – mówimy tutaj o kwotach rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Ostateczna wartość kredytu obrotowego jest uzależniona – jak sama nazwa wskazuje – od obrotów przedsiębiorstwa, które muszą zostać udokumentowane na etapie składania wniosku.

Kredyt odnawialny i nieodnawialny

To bardzo ważne rozróżnienie. Bank może zaproponować przedsiębiorcy kredyt obrotowy w wariancie odnawialnym. Mechanizm jego spłaty jest bardzo podobny do tzw. limitu w koncie. W momencie, gdy na rachunek firmy wpływa jakaś kwota, jest ona przeznaczana na pokrycie aktualnego zadłużenia – w ten sposobów automatycznie odnawia się przyznany limit kredytu.

W przypadku kredytu nieodnawialnego przedsiębiorca spłaca ustalone wcześniej raty, przelewając je na wskazany rachunek bankowy.

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest jednym z najłatwiej dostępnych dla przedsiębiorców. Jeśli firma generuje spore obroty i funkcjonuje na rynku od dostatecznie długiego czasu (zwykle wymagane minimum to rok), nie powinna mieć problemu z uzyskaniem pozytywnej decyzji banku. Z reguły nie jest nawet wymagane żadne zabezpieczenie.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że kredyt obrotowy może mieć różne formy, jak chociażby: karta kredytowa wydana na nazwisko przedsiębiorcy, linia kredytowa, linia debetowa czy kredyt w rachunku bieżącym.

Przed złożeniem wniosku o kredyt obrotowy dobrze się zastanów, czy będzie Cię stać na jego spłatę. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na bieżącą działalność, to najwyraźniej coś w Twoim biznesie nie gra.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry