Narzędzia, które ułatwią Ci skupienie się na pracy

Data wpisu: 02.09.2020

Jeśli masz problem ze skupieniem się na pracy i czujesz, że tracisz przez to mnóstwo czasu, to… nie jesteś sam. Większość przedsiębiorców przechodzi przez to samo, a już szczególnie dotyczy to tych właścicieli firm, którzy dali się wtłoczyć w rolę Zosi-samosi (czyli wszystko robią sami). Istnieje wiele technik ułatwiających skupienie się na pracy, ale jeśli nie masz za bardzo czasu na rozwój duchowy i emocjonalny, to zacznij od sięgnięcia po gotowe narzędzia przynoszące podobny lub nawet lepszy efekt. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Bot do obsługi klienta

Na rynku jest zatrzęsienie takich botów, by zacząć od gotowych aplikacji w formie chatu. Warto zaimplementować takie narzędzie na stronie internetowej firmy, bo bardzo ułatwia ono obsługę klienta. Jeśli wiesz, że zdecydowana większość klientów kontaktujących się z Tobą zadaje wciąż te same pytania, a Ty tylko tracisz czas na udzielanie odpowiedzi, to dlaczego nie miałbyś przenieść takiej konwersacji na wirtualny poziom?

Wówczas to robot poprowadzi rozmowę z klientem, a jeśli ten będzie potrzebować bardziej szczegółowych informacji, to po prostu napisze maila czy zostawi kontakt do siebie. Ty w tym czasie będziesz mógł skupić się na bieżących zadaniach, zamiast męczyć się z obsługą kilku czy kilkunastu klientów w ciągu każdej godziny.

Rada

Jeśli nie stać Cię na zakup aplikacji czy napisanie bota od podstaw, to przynajmniej stwórz na stronie internetowej dział FAQ i odpowiedz w nim na najczęściej pojawiające się pytania. To również powinno ograniczyć obowiązki związane z obsługą klientów.

Programy blokujące niektóre strony internetowe

Nic tak nie odciąga od pracy, jak internetowi złodzieje czasu. Na pewno dobrze znasz ten schemat: próbujesz skupić się na obowiązkach służbowych, ale coś ciągle Cię kusi, aby przejrzeć Facebooka, rzucić okiem na wiadomości na ulubionym portalu czy posłuchać muzyki na YouTube.

Jeśli nie masz w sobie na tyle samodyscypliny, to po prostu zainstaluj w przeglądarce aplikację do blokowania takich stron. Zniechęci Cię ona do tracenia cennego czasu, dzięki czemu będzie Ci o wiele łatwiej skupić się na pracy.

System ERP do obsługi dokumentacji i zleceń

To już większa inwestycja, ale jeśli masz nadwyżki i brak pomysłu na ich mądre zainwestowanie, to system ERP zawsze będzie świetnym wyborem. Odciąży Cię on w obowiązkach, które dziś non-stop Cię rozpraszają, jak chociażby wystawianie faktur, kontrolowanie terminów płatności, przydzielanie zadań pracownikom czy nadzór nad magazynem.

Autor wpisu: Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Wszystkie działy