Data wpisu: 04.08.2020

Powrót z pracy zdalnej do biura: jak to zrobić bezboleśnie?

W samym środku pandemii COVID-19 na pracę zdalną przeszło aż 88% polskich firm. Większość z przymusu, nie mając do tego ani narzędzi, ani przygotowania. Szybka nauka czasami bywa skuteczna, jednak wiadomo, że wielu przedsiębiorców chce już wrócić do względnej normalności i ponownie widzieć swoich pracowników w biurze. Jeśli podobnie wygląda to u Ciebie, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że początki mogą być nieco chaotyczne i trudne, zwłaszcza dla samych pracowników (koniec z pracą w dresie). Jak możesz im to ułatwić? Sprawdź tych kilka wskazówek.

Zaproponuj model hybrydowy

Przynajmniej na początku. Model hybrydowy polega na tym, że pracownicy nadal częściowo będą mogli wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Na przykład: ustal z nimi, że 3 dni w tygodniu będą przychodzić do biura, a dwa mogą pracować z domu – oczywiście pod warunkiem, że sobie z tym radzą i nie mieli problemów z utrzymaniem efektywności. Taki miękki powrót do normalności będzie najmniej bolesny.

Wprowadź elastyczny czas pracy

Ten szalony pandemiczny okres chyba ostatecznie Cię przekonał, że naprawdę nie musisz mieć pracowników cały czas blisko siebie. To, że grzecznie siedzą w biurze, wcale nie oznacza, że są super wydajni i maksymalnie skupieni na swoich obowiązkach. Elastyczny czas pracy jest jedną z tych rzeczy, jakich najbardziej pożądają pracownicy, szczególnie ci młodsi. Masz teraz okazję, aby nareszcie przetestować to rozwiązanie w praktyce.

Pozwól pracować zdalnie tym, którzy tego potrzebują

Musisz brać pod uwagę, że niektórzy pracownicy naprawdę mogą bać się wrócić do pełnoetatowej pracy w biurze. Nie powinieneś ich z tego powodu dyskredytować – zwłaszcza tych, którzy dowiedli swojej przydatności i nie masz żadnych zastrzeżeń do jakości ich pracy. Skoro radzili sobie zdalnie, a może nawet ich efektywność jeszcze wzrosła, to nie ma żadnego powodu, aby zmuszać ich do stawiania się w biurze.

Zrewiduj realne potrzeby Twojej firmy

Może taka analiza wykaże, że tak naprawdę nie potrzebujesz obecnego biura? Może jest za duże, bo znaczna część pracowników świetnie radzi sobie z wykonywaniem swoich obowiązków zdalnie i chętnie zostanie przy tym układzie? Wiadomo, że biuro ma też walor wizerunkowy, ale czy nie lepiej będzie ograniczyć je do kilku mniejszych pomieszczeń, zaoszczędzić sporo pieniędzy i mieć zadowolony zespół, który wcale nie musi stawiać się w biurze, by wykazywać się efektywnością? Zastanów się nad tym – okazja na zmiany jest idealna.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry