Inflacja uderza też w Twojej firmowe finansowe. Jak je przed nią obronić?

Data wpisu: 27.08.2020

W połowie 2020 roku Polska stała się unijnym liderem w bardzo niechlubnym rankingu. Chodzi o wskaźnik inflacji. Tego można było się spodziewać biorąc pod uwagę skalę tzw. dodruku pieniędzy na ratowanie gospodarki, a także ścięcie stóp procentowych praktycznie do zera. Efekt jest taki, że ludzie żyjący na kredyt mają się nieźle, niestety kosztem tych, którzy oszczędzają. Inflacja bardzo mocno bije zwłaszcza w firmy, które gromadzą dużą ilość gotówki na bankowych rachunkach i nią nie obracają. Poznaj sposoby na choć częściowe zahamowanie utraty wartości Twoich firmowych pieniędzy.

Inwestuj pieniądze na bieżąco

Jeśli denerwuje Cię, że Twoje ciężko zarobione pieniądze tracą na wartości, to najlepiej się ich… pozbądź. Oczywiście zrób to mądrze i zainwestuj nadwyżki w swój biznes. Zastanów się, czy nie potrzebujesz jakiegoś środka trwałego. Może warto rozważyć utworzenie nowego etatu? Każda tego typu inwestycja musi służyć zwiększaniu konkurencyjności firmy i jej bogaceniu się.

Poszukaj bezpiecznych i dość zyskownych depozytów

Z tym może być niestety problem, bo coraz więcej banków wręcz w ogóle rezygnuje z oprocentowanych depozytów dla firm. Nadal jednak można znaleźć w miarę sensowne lokaty czy konta oszczędnościowe, na których warto trzymać nadwyżki. W przypadku firmy dużo rozsądniejszą opcją jest jednak konto oszczędnościowe, bo przecież powinieneś mieć stały i swobodny dostęp do gotówki – czego nie zapewni Ci lokata.

Nadpłacaj różne usługi

Jeśli gotówka rzeczywiście Cię „parzy”, to dlaczego nie miałbyś już teraz zabezpieczyć się na wypadek przyszłych problemów finansowych czy drobnych zadyszek? Sprawdź, które usługi możesz nadpłacić na przykład na rok czy dwa lata do przodu – przykładem niech będzie hosting, blog firmowy, kampania content marketingowa i SEO czy opieka techniczna nad stroną internetową. Płacąc z góry za tak długi czas możesz powalczyć o fajny rabat i zamiast tracić pieniądze w warunkach wysokiej inflacji, to jeszcze je zaoszczędzić.

Jeśli masz odwagę, inwestuj agresywnie poza firmą

Uwaga! To opcja tylko dla tych, którzy liczą się z ryzykiem, rozumieją je i mogą sobie pozwolić na stratę części pieniędzy. W przypadku agresywnych produktów inwestycyjnych zawsze kieruj się zasadą: wkładam tyle, ile mógłbym wyrzucić w błoto. Wybór jest tutaj bardzo szeroki, a na popularności szczególnie zyskują rachunki maklerskie umożliwiające zakup akcji spółek notowanych na giełdzie. Z mniej ryzykownych opcji na pewno warto wspomnieć o klasyce gatunku, czyli fizycznym złocie.

Autor wpisu: Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Wszystkie działy